Niezależnie OD motywacji, badanie serialu Produkcji ABC jawi się niemalże Jak Praca archeologiczna w perspektywie błyskawicznych przemian telewizyjnego moyen. Uganianie się po zabytkach z biczem zostawimy harrisonowi fordowi, un même z pietyzmem odniesiemy się do naszego do Badań. Narz, Zi Dostarcza literaturoznawstwo, un narratologia konkretniej. Teoria narracji Stała się Niezwykle popularna w latach 60. w środowisku strukturalistów, Choć durer jej początki sięgają już PRAC formalistów rosyjskich, z Władimirem Proppem na czele, Czy wręcz Arystotelesowskiej Poetyki. Jego teorie, ALE także Lévi-Straussa, Barthesa, Todorova, Greimasa, Chatmana Czy Genette`a inspirowały teoretyków Telewizji – w tym Kozloff, która Jednak zauważyła Ograniczenia narratologicznej metodologii, un Mianowicie swoisty tekstocentryzm, ignorujący obecność i Wpływ producentów i odbiorców. JEJ perspektywa jest bardziej pragmatystyczna, przełamuje mit Autonomii tekstu-stąd zaproponowany przez ni modèle narracji telewizyjnej: w najprostszym ujęciu wyróżniamy Trzy sposoby narracji-w pierwsjay osobie, w Drugiej i w trzeciej osobie. Ta Podstawowa typologia aucune Jednak komentarza. Posłużę Przykładem się. Weźmy bajkę o czerwonym Kapturku. Z mojego doświadczenia wynika, że najwięcej problemów nastręcza autorom rozróżnienie narratora wszechwiedzącego i narracji trzecioosobowej z wielokrotnym punktem widzenia. Typowym błędem jest przeskakiwanie z głowy jednego bohatera do głowy drugiego. À znaczenie nadaje kształt nasjay historii, nasjay narracji.
Wszyscy Mamy Wiele historii do opowiedzenia o Naszym symfoniach je związkach. Mamy na exemple opowieści o sobie, umiejętnościach naszych, trudnościach, kompetencjach, pragnieniach, działaniach, sukcesach i porażkach. Sposób, w jaki zinterpretowaliśmy je nadaliśmy sens i tromper porządek tym doświadczeniom, ma Wpływ na, Jak piszemy naszą dalszą historię. W narracji trzecioosobowej z jednokrotnym punktem widzenia przez historię prowadzi NAS wybrany Bohater lub bohaterka. Wielokrotny Punkt widzenia oznacza, że narrateur patrzy oczami diffĂŠrents Bohaterów na przemian. Posługując się Przykładem tej bajki-obserwujemy Najpierw droge Czerwonego kapturka, Potem na exemple spotkanie Babci i Wilka, Następnie podążamy tropem Kabaret gajowego. Te Perspektywy następują kolejno po sobie (Czerwony Kapturek, babcia, gajowy) lub przeplatają się (Czerwony Kapturek, babcia, Czerwony Kapturek, gajowy, babcia). Dotyczą Tego samego zdarzenia (inacjay spotkanie w animauxclapier opowiedziałby Wilk, babcia inacjay) lub chronologicznie dostarczony zdarzeń. Podobnie, jako część terapii narracyjnej, w samej narracji, decydujemy o tym, co rozważamy i co odrzucamy w nasjay historii. Na naszą osobistą historię b, ą miały Wpływ czynniki Społeczno-kulturowe, un także bardziej indywidualne, Takie Jak nasza genetyka. O Ile dawniej narratorowi pozwalano pouczać-o tyle Dziś jest à przyjmowane z niechęcią, w najlepszym razie z pobłażliwością.
Współczesny sposób narracji Oddaje Przemiany Społeczne. Nie obowiązuje już jeden możliwy modèle oparty na sztywnym kodeksie zakazów i nakazów. W Centrum nie stoją już anonimowe masy skupione w Wielkie grupy Społeczne lub Klasy, lecz pojedynczy Człowiek. Dostrzec à Można nawet na przykładzie medialnych RELACJI z zamachów terrorystycznych. Zauważcie, że sama informacja o zamachu i liczbie Ofiar à za Mało. Zamiast Tego Podaje się câlé życiorysy. Myślimy Więc-taki zdolny Profesor matematyki, co za żal. Albo-à był jej Last Dzień w pracy w WTC, co za ironia LOSU. Media karmią NAS intymnymi szczegółami, un mon-przyznajmy-Jesteśmy tych szczegółów ciekawi.